Vianoce sú tu…

Tradícia organizovania vianočných trhov má dlhé korene. V niektorých európskych mestách sú organizované už od XIII storočia. Lahodné vône, vianočná atmosféra s vianočnými koledami a kulinárnymi lahôdkami… Čo všetko ponúkajú niektoré európske mestá?

Vianočné trhy v Nemecku patria medzi najstaršie. Monarchium a Dortmund sa môžu pochváliť najväčšími vianočnými stromčekmi. Dortmund je už viac ako 100 rokov ozdobený najväčším vianočným stromčekom na svete, ktorý meria až 45 metrov! Najpopulárnejší je vianočný trh v Norimbergu, ktorý má návštevnosť viac ako 2 milióny turistov.

Český vianočný trh v Prahe je veľmi populárny hlavne medzi deťmi. Hlavnými atrakciami je mini zoo, predstavenia s vianočnými rozprávkami, bábkový trh, umelecké vystúpenia. Trh je preslávený vďaka českým krištáľom, ručne zdobenými keramickými hrnčekmi či tradičnými koláčmi, ktoré najlepšie chutia s medovinou.

Vizitkou vianočného Budapeštu je veľkolepý vianočný akventný kalendár, ktorý otvára jedno okienko denne vždy o 17tej hodine podvečer. Okolie námestia Vörösmártyho je plné vianočných búdiek s rôznymi ozdobami či pochúťkami lokálnej kuchyne.

Vianočné trhy v Paríži sú roztiahnuté po celom bulvári Elizejských polí a sú jedným z najdlhších vianočných trhov v Európe. Avšak titul najkrajších vianočných trhov na Starom Kontinente získal už dvakrát Štrasburg. Na druhej strane, v regióne Île-de-France sa vianočné stánky a dekorácia nachádzajú medzi modernými budovani, čím vzniká neobvyklá kombinácia.

V Poľsku sa najväčšie vianočné trhy odohrávajú v meste Wroclaw. Môžete si tam napríklad spraviť fotku s gigantickými trpaslíkmi-strážcami. Atrakciou vianočných trhov v Krakove sú zase jasličky, ktoré predstavujú ručne vyrobené obrazy miestnych pamiatok. V Olštyne môžete obdivovať iluminačné predstavenia a tesanie v ľade, ako aj „ohňovú šou“.

Vianočné trhy sa určite oplatí navštíviť. Okrem vianočnej atmosféry tam môžeme spoznať tradície, kultúru a históriu daného mesta…

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Author: julia

Share This Post On

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.