Sleduj iných a vyhrávaj na aukciách

Aukcie sú väčšinou nepredvídané. Nevieme, čo sa stane, aký bude konečný výsledok, kto bude víťazom? Hľadáme odpoveď na otázku, ako pomôcť svojmu šťastiu. Zaujímavosťou je využitie psychológie pri aukciách. Majú osoby, ktoré dobre sledujú činnosti protihráčov, väčšiu šancu na výhru?

14012015_MFZ jednej strany sa nám to zdá byť pravdepodobné, z druhej strany to môže byť omnoho komplikovanejšie. Čo má vplyv na to, že rezignujeme z dražieb? Prečo nie sme ochotní vzdať to? Prečo niekedy čakáme na tú „správnu chvíľu“ a ako ju môžeme definovať?

Spoznať svojho oponenta je vraj najdôležitejšie. Vtedy sa však objavujú pochybnosti:
Dokážu predvídať náš ďalší krok tí, ktorí poznajú tajomstvá ľudskej psychiky? Na čo musíme upriamiť pozornosť pri analýze konania protihráča? Ktoré prvky naznačujú o jeho snahe zapojiť sa, a ktoré o tom, že chce cúvnuť? Čo ak je na druhej strane niekto, kto spozná môj typ myslenia a dokáže so sebou spojiť moje rozhodnutia, teda má nadomnou prevahu?

Každý z nás môže vyskúšať tieto psychologické taktiky Dôležité je starostlivo sledovať a analyzovať. Pozrime si tento zaujímavý príklad:

Aukcia predmetu v hodnote viac ako 140 €. Začiatok je kľudný, niekoľko ručných prihodení. Hneď na začiatku sa načrtol rozhodnutý hráč, ktorý vytrvalo prebíjal každú ponuku a nečakal na posledné sekundy na prihodenie. Nakoniec sa do hry zapojil automat. Doteraz dominujúci hráč sa hneď vzdal, jedna osoba sa ešte snažila navýšiť automat ručným prihodením.

Oplatí sa však zahĺbiť do tématiky spôsobov myslenia týchto hráčov. Ten, kto na samom začiatku prihadzoval pevne a bol na prvý pohľad vytrvalý, nakoniec automat nenastavil. Osoba, ktorá zapla svoj automat, mala pravdepodobne na účte iba niekoľko bidov alebo sa zúčastnila inej aukcie a bola ohraničená limitom. Táto osoba bola ľahkým protihráčom.

A víťaz? Jeho logika je možno naivná, no v tomto prípade priniesla žiadaný efekt. Rozhodol sa prihadzovať ručne a ako môžete vidieť, námaha, ktorá bola na prvý pohľad zdanlivo predurčená na neúspech, sa oplatila.

Záver: na aukciách môžeme nájsť veľa z psychológie. Možno ponorenie sa do tejto tématiky pomôže odhadnúť spôsob postupovania protihráča a získame nad ním prevahu? Želám to všetkým čitateľom bloga – sledujte a vyvoďte z toho príslušné závery.

Author: wellbid

Share This Post On

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.