Ako to začalo?

Čím sú Penny aukcie? Začnime od toho, že naväzujú na tradičné dražby v exkluzívnych Aukčných Domoch. Páni v oblekoch a dámy v krásnych večerných šatách súťažili o cenné predmety. S civilizačným rozvojom a nastaním internetovej éry sa aukcie začali prenášať do virtuálneho sveta. Časom vznikla osobitná forma online nakupovania, teda penny aukcie. Preskúmajme teda tento priebeh spoločne!

Nie je čo kryť – tradičné aukcie neboli dostupné pre obyčajných ľudí národu. Účasť v dražbách si pohli dovoliť výlučne tí z najvyššej vrstvy s tučným bankovým účtom.Vyvolávacie ceny rôznych tovarov boli mimo dosah obyčajného človeka. O boji o umelecké diela mohol iba snívať. Nerozlučným prvkom každej tradičnej aukcie bolo trojité udretie kladivkom, ktoré odrátavalo čas do konca aukcie. Víťaz – ten kto ponúkol najvyššiu cenu – bol iba jeden, ostatným zostali iba oči na plač.

[pullquote]Prečo sa penny aukcie stávajú stále populárnejšie? Úspech tohto nápadu je založený na kombinácii nákupu a zábavy. Vraciame sa k myšlienke tradičnej aukcie v Aukčných Domoch, ale v prepracovanej verzii.[/pullquote]

Emócie, ktoré sprevádzali tradičné aukcie sa udeľovali nielen tým, čo dražili ale aj sledujúcim. Tak vznikol nápad, aby mohli dražiť aj tí menej zámožní. Realizáciu tohto plánu umožnil internet. Dražby prestali byť dostupné iba pre milionárov. Každý môže v správnej chvíli navýšiť cenu a tešiť sa z víťazstva. Asi každý, kto má doma internet, bol aspoň jedenkrát na stránke online aukcií. Vznik platforiem tohto druhu zvýšil záujem o virtuálne nakupovanie. Avšak, od samého začiatku sa trošku líšili od klasického modelu aukcie.

panzmlotkiemNamiesto emócií, ktoré súťaženie sprevádzajú, máme ponúkanú možnosť „Kúp teraz“, ktorá zabíja bojovného ducha. Výsledok? Internetové aukcie sú nudné. Tieto portály sú navštevované hlavne osobami, ktoré chcú daný produkt kúpiť lacno. Môže byť nový, alebo používaný – najdôležitejšia je cena. Musí byť atraktívna. Internetové aukcie sú tiež využívané na výmenu tovarov medzi používateľmi. Vášniví zberatelia tam nachádzajú vecičky, vďaka ktorým môžu rozvíjať svoje hobby. Online dražby sa stali miestom, ktoré je frekventne navštevované lovcami príležitostí. Vyhľadávajú chcený produkt, klikajú na tlačítko „Kúp teraz“, platia a čakajú na doručenie zásielky. Kde je v tom vzrušenie? Kde je súťažlivosť? Kde je napätie? Nie je prítomné.

Hlad konsumentov po dobrodružstve uspokojili až penny aukcie. Ich história je krátka – má necelých 10 rokov. Avšak korene all-pay aukcions sú omnoho staršie a siahajú až do roku 1932. Vtedy americká banka predala na aukcii pozemok a celý majetok bankrutujúceho farmára. Majetok bol predaný za lacný peniaz. Stalo sa to vďaka iným schudobnených farmárom, ktorí v rámci solidarity prekazili záujemcom podbíjanie ceny. Tak vlastne vznikla myšlienka na názov „penny aukcie“.

[pullquote]Po prvé – bohatí a chudobní – sa môžu zúčastniť pretekov o víťazstvo. Nepočíta sa vaša peňaženku, ale taktiku. [/pullquote]

Prečo sa penny aukcie stávajú stále populárnejšie? Úspech tohto nápadu je založený na kombinácii nákupu a zábavy. Vraciame sa k myšlienke tradičnej aukcie v Aukčných Domoch, ale v prepracovanej verzii. Po prvé – bohatí a chudobní – sa môžu zúčastniť pretekov o víťazstvo. Nepočíta sa vaša peňaženku, ale taktiku. Nestojíme už tvárou v tvár s našimi konkurentmi. Vďaka internetu, sme poskytli anonymitu, ktorá podporuje väčšie sebavedomie a môže pomôcť pri obmýšľaní stratégií. Po druhé, je nemožné odolať vyvolávacej cene, ktorá vždy začína od 0 €. Rovnako atraktívna je tiež konečná cena výhry – vždy nižšia ako na trhu.

Penny aukcie majú významné výhody oproti konvenčným aukčných službám. Ich hlavnou výhodou je, že pri nákupe nie je nuda. Na penny aukciách musíš o predmet, ktorý máš na dosah ruky zabojovať. Každé nasledujúce navýšeni ceny súperom znamená ohromný nárast emócií. Toto nie je obyčajný obchod (hotovosť za výrobok). To je recept na zábavu. Prihadzuješ, čakáš na reakciu súperov, v napätí počítaš sekundy na aukčných stopkách, znova prihadzuješ… Vzrušenie nemá konca kraja. Na ostatných portáloch, namiesto navyšovania ceny vyberáš možnosť „Kúp teraz“. Niekoľko kliknutí a hotovo. V tomto prípade môžeš zabudnúť na bojovnosť a zábavu. Vyberáš po sebe nasledujúce tlačítka a utápaš sa v monotónnosti.

Penny aukcie vyplnili medzeru na trhu internetového nakupovania. Ponúkajú dražby s ozajstné udalosti vo virtuálnom svete. Čo je dôležité, zabezpečujú skvelú zábavu.

 

 

Author: wellbid

Share This Post On

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.