Závidím

Závidím riekam, vidím ich tiecť,
závidím chlebu, cítim ho piecť,
závidím ohňu voňavý dym,
závidím ružiam a nepochodím,
závidím včelám medový raj,
závidím aprílu, že privádza máj…
  
Hovorí vám to niečo?
Tým mladším pravdepodobne nič. My skôr narodení vieme, že je to časť textu jedného z veľkých hitov Nadi Urbánkovej, ktorý pre ňu napísal nezabudnuteľný Jirko Grossmann. Ide o jeden  z posledných jeho textov. Napísal ho v čase, keď už vedel, že zomiera. Cítiť z neho ohromnú túžbu po živote.
Či si to chceme priznať alebo nie, každý z nás v kútiku duše niekomu niečo závidí. Ja napríklad závidím všetkým nováčikom servisu wellbid.com ich zápal a odhodlanie, s akým sa púšťajú deň čo deň do nových dražieb v presvedčení, že práve oni sú tie deti šťasteny, ktoré za pár centov vybavia svoju domácnosť najmodernejšou elektronikou od výmyslu sveta.
Načo tajiť. Kedysi, keď som začínal s dražbami na stránke, ktorá ešte niesla názov „Za jeden cent“, myslel som si to tiež. Utvrdzovali ma v tom prvé výhry, ktoré prišli neočakávane rýchlo. Nebolo ich síce veľa, ani nešlo o nejaké hodnotnejšie veci. Boli to skôr drobnosti. No aj tie vedia nováčika potešiť a vzbudiť v ňom chuť pustiť sa odvážne a nepremyslene i do tých náročnejších dražieb, kde uspieť nie je vôbec jednoduché. Na to však príde postupne každý sám. Niekto možno skôr, niekto pozdejšie a niekto možno nikdy.
Každá výhra, bez ohľadu na jej veľkosť, obrazne povedané dáva človeku krídla a utvrdzuje ho v presvedčení, že je už skoro majster sveta a že naň nikto nemá. A to je začiatok jeho konca. Stráca potrebnú ostražitosť, miznú akékoľvek zábrany. Odrazu by chcel mať všetko. Mixér, mobil, televízor, mp3 prehrávač, monitor k počítaču, digitálny fotoaparát, automobilovú navigáciu a čo ja viem čo ešte. Bez rozmyslu sa vrhá takmer do každej akcie, kým nezistí, že z účtu sa naňho škerí veľká nula. Aby nebodaj neutrpelo jeho ego, rýchlo investuje do nákupu nových bidov a kolotoč sa pekne – krásne zopakuje.
Nedávno so sa na tomto blogu dočítal, že servis wellbid je ako zlatá baňa. Pre tých, čo vedia, ako to zlato získať. S týmto názorom, zrejme z pera ďalšieho začínajúceho dražiteľa, dalo by sa aj súhlasiť. No len do istej miery. Tiež si myslím, že zlatá baňa to určite je. Lenže nie pre tých, čo sa väčšinou márne snažia za lacný peniaz získať vysnívanú vec. Dražbychtiví záujemcovia si môžu uchmatnúť iba to, čo im systém dovolí. Aj to nie všetci. Iba tí, čo majú najviac šťastia, dôvtipu a pochopiteľne dostatočne veľký mešec peňazí. Ostatní sa musia na ich „šťastie“ zložiť.
Keď sa tak spätne zamyslím, som nútený prehodnotiť svoje tvrdenie, ktoré som uviedol na samom začiatku. Vlastne tým nováčikom ani nemám čo závidieť. Skôr by som mal závidieť vlastníkom servisu wellbid ich skvelý nápad. Škoda, že sa nezrodil v mojej hlave. Mohla to byť dnes moja zlatá baňa.

Author: wellbid

Share This Post On

1 komentár

  1. ako keby si mi z úst bral slová

    Odpovedať

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.