Kde je pes zakopaný?

Získať nový mobil, tablet, fotoaparát či televízor takpovediac za babku je snom nie jedného mladého človeka. Ale nielen mladého. Len si pokojne priznajme, kto by nechcel mať doma spomínané predmety alebo aspoň jeden z nich za zlomok ceny, ktorú by museli zaplatiť v predajni? A práve takúto šancu  ponúka záujemcom portál wellbid.com. Za pomerne krátky čas si dokázal vydobyť obrovskú popularitu. Najlepšie o tom svedčí takmer pol milióna doteraz ukončených dražieb a neustály príliv nových záujemcov. Láka ich predovšetkým vidina rýchlej a lacnej „kúpy“. Každý z nich v kútiku duše pevne verí, že práve on je ten vyvolený na koho sa usmeje šťastie a bude môcť potešiť či už seba alebo svojich najbližších pekným darčekom, vydraženým neraz za bagateľ.

No ak si niekto myslí, že tento alebo podobné portály to robia celkom nezištne, aby uspokojili naše chúťky,  aby každému dopriali získať vytúženú vec v hodnote niekoľkých stovák, ba dokonca tisícky eur a to len za pár centov, hlboko sa mýli. Nezakrývajme si oči a nerobme si zbytočné ilúzie o nejakej dobročinnosti či nebodaj charite. Všetko je to perfektne premyslené do najmenších detailov a založené na stratégii priniesť v prvom rade zisk vlastníkom portálu. Iné vysvetlenie neexistuje. Ani nemôže byť. Veď kto by dnes mal záujem hrať sa na dobrodinca, ktorý chce dopriať iným a sám z toho nič nemať. Časy rozprávok máme dávno za sebou.
Čím si vysvetliť neustály rast záujmu o tento druh zábavy alebo hazardu?(Pomenovanie nech si každý vyberie podľa toho, čo je jeho srdcu milšie). V prvom rade v premyslenej stratégii a taktike. V tomto smere musím wellbidu úprimne zablahoželať. Pred  inými portálmi s rovnakým zameraním je obrazne povedané o konskú hlavu vpredu.
Z vlastnej skúsenosti viem a potvrdili mi to aj mnohí moji známi, že na samom začiatku vyzerá všetko skutočne jednoducho. Pomerne rýchlo, niekedy doslova bleskovo príde prvá výhra. Nie bohvie aká, ale výhra. Pre začiatočníkov, ktorí s týmto druhom dražby nemajú žiadne skúsenosti, býva zásah do čierneho, a to hneď na prvýkrát, ohromne povzbudzujúci. Dvíha ich sebavedomie div že nie do nebies a pochopiteľne dodá im viac guráže do ďalšieho draženia. Veď keď nám niečo vyšlo po prvýkrát, prečo by sa to nemalo podariť aj po druhý či tretíkrát? Postupne však prichádzame na to, že nič nie je také jednoduché, ako to vyzeralo na prvý pohľad. Veci sú omnoho zložitejšie ako sa nám javia. Vidina ďalšieho rýchleho a jednoduchého zisku je v mnohých prípadoch tak silná a dokáže človeka natoľko zaslepiť, že v konečnom dôsledku príde o všetko. Teda aj o to, čo získal na samom začiatku.
Nemusíte byť žiadnym stratégom, aby ste prišli na to, že čím viac záujemcov sa do dražby zapojí, tým rýchlejšie klesajú vaše nádeje na konečný úspech. Pomyselný boj medzi konkurentmi býva nanajvýš urputný a mnoho ráz i bezohľadný. Skoro všetci si totiž myslíme, že vzdať boj predčasne je prejavom našej slabosti. A to predsa nemôžeme pripustiť. Preto aktéri dražby bojujú doslova do posledného dychu, alebo lepšie povedané do posledného bidu a na nákup nových im už nezvýšilo nič. Víťaz môže byť vždy len jeden. Ten sa teší z urputne vybojovanej trofeje, kým ostatným, ktorí sa mu na ňu poskladali, zostávajú iba oči pre plač. Vlastníci portálu si pokojne môžu mädliť ruky. Ich to nestalo ani cent, oni len získali. 
Zákonite sa teda natíska otázka,  či má pre nás zmysel púšťať sa do dražby, výsledný efekt ktorej nedokážeme predvídať. Na to jednoznačnú odpoveď neviem dať. A zrejme ani nikto iný. Všetko totiž závisí od množstva náhod a okolností. Kto je ochotný podstúpiť určitú mieru rizika, podotýkam zdravého rizika,  nenechá sa ľahko opantať emóciami, ale dokáže si zachovať chladnú hlavu aj v tých najvypätejších situáciách, ten má značné šance, že neskončí v poli porazených. Pravda za predpokladu, že sa aj šťastie prikloní na jeho stranu. Všetko je to svojím spôsobom o šťastí. Zrejme preto aj akcie, na ktorých sa nezúčastňujeme, končia pomerne rýchlo a naopak tie, do ktorých sa zapojíme nemajú konca-kraja. Alebo žeby bol pes zakopaný niekde úplne inde?
  


Author: wellbid

Share This Post On

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.