Nič nové pod slnkom.

Pomaly je to už rok, čo som naposledy navštívil tento blog. Nie preto, žeby som naň zanevrel. Jednoducho prestal byť pre mňa zaujímavý a už nič nové mi neponúkal. Nemám až toľko voľného času, aby som ho zabíjal neraz bezduchými citovými výlevmi post pubertálnych „šampiónov“. Iste, dá sa na tom niekedy dobre pobaviť, ale nikto sem určite nechodí za zábavou. Dražba totiž nie je žiadna sranda, ale vážna vec, nakoľko v nej ide v prvom rade o peniaze. O naše peniaze. Neraz i krvopotne zarobené. 
Ak sme dieťaťom šťasteny, môžeme za pár drobných vydražiť vec, za ktorú by sme v obchode museli vycálovať pekných pár stovák, dokonca i tisícku. To je to najväčšie lákadlo, čo sem ako magnet priťahuje stále nových a nových záujemcov v presvedčení, že šťastie sa usmeje práve na nich.

Len málokto sa už zamýšľa nad tým, že na šťastie jedného sa musia zložiť minimálne ďalší štyria – piati. Poviete si, prečo by sa aj mal. Je to predsa každého osobná záležitosť. Súhlasím, ale len do istej miery. Naše myšlienkové pochody razom naberú celkom iný smer, len čo padne kosa na kameň.

Ale aby to nevyznelo pateticky, vrátim sa k tomu, čo ma znovu po dlhšom čase priviedlo na túto stránku. Neskrýva sa za tým nič iné než obyčajná zvedavosť. Do dražieb sa už totiž dávno nezapájam. Nezarábam až také peniaze, aby som nevedel, čo s nimi. Prelistoval som si príspevky na tomto blogu niekoľko mesiacov dozadu a musím skonštatovať, nič nové pod slnkom. Tak ako predtým, aj teraz sa tu prezentujú poväčšine nováčikovia plní entuziazmu a odhodlania ošklbať vlastníkov welbidu obrazne povedané do poslednej nitky. Ešte netušiac, v akom hlbokom omyle zotrvávajú. Kým sa zobudia, možno bude aj neskoro. To im ale vonkoncom nezazlievam. Každý je predsa strojcom svojho šťastia. Čo im však zazlievam, to sú neraz neuvážené, ba aj cez slzy smiech vyvolávajúce rady, občas hraničiace s detskou naivitou. 
Vari len jeden príklad za všetky. Citujem z príspevku mladej mamičky. Aspoň tak sa podpísala. „Stránku wellbid.com poznám krátko. Napriek tomu, že som ešte v žiadnej aukcii nehrala, doporučujem každému vyskúšať to. Určite to bude veľká sranda. Keď nevyhráme, tak nič, aspoň sme to skúsili.“ Ja by som pre zmenu tejto dáme odporúčal, aby si to najprv vyskúšala sama a následne sa nám pochválila svojím „úlovkom“. Možno, že sa od smiechu všetci popukáme. 
Dosť však bolo srandy, teraz už celkom vážne. Niekedy sa nestačím čudovať tej spupnosti, samoľúbosti a namyslenosti, ktorou sa jedinec dokáže prezentovať. Aby som nehovoril v hádankách, znovu iba jeden príklad za všetky. Istý Pán Bloger, aspoň tak sa honosne pomenoval, pri čítaní blogov nechápe tu nevedomosť, ktorá sa v nich ukrýva. Keďže pohár jeho trpezlivosti už pretiekol, rozhodol sa všetkých nás poúčať prostredníctvom kritiky. Dospel totiž k záveru a ďalej citujem: „Nemôžem blbcovi donekonečna pritakávať, že niečo robí dobre aj keď to robí zle. Tie jeho neustále chyby ho budú v jeho blbosti len utvrdzovať.“ O aké chyby ide, to som sa od Pána Blogera nedozvedel. Žiaľ. Zrejme preto, že sa z neho vykľul budúci maturant. Aká to irónia. Kura by rado stoj čo stoj poučovalo sliepku, ako má znášať vajcia. 
Už to počujem. Ľahko sa kritizuje. Skús dať radšej dobrú radu ako sa čo najrýchlejšie a s minimálnym obnosom dopracovať k víťaznej dražbe. Musím vás sklamať. Na rozdiel od poniektorých iných nemám patent na rozum. Navyše všetko, čo k dražbe potrebujete, už na tomto blogu napísali iní. Preto by to bolo iba nosenie dreva do lesa. Jednu radu by som predsa len ponúkol, hoci sa nezrodila v mojej hlave. Skrýva v sebe totiž naozaj hlbokú myšlienku. NEKRADNI PREDMET, O KTORÝ NIEKTO BOJUJE OD SAMÉHO ZAČIATKU!!!
Nech premýšľam koľko chcem, nič múdrejšieho mi v tejto chvíli na um neprichádza. Darmo si pripravíme takú či onakú stratégiu, do detailov premyslenú taktiku, pri samotnej dražbe zistíme, že sú nám skoro nanič. Nejaký univerzálny návod, ktorý by zaručoval úspech, jednoducho neexistuje. Ani nemôže byť. V dražbe totiž ťažko niečo stopercentne predvídať. Všetko je to o schopnosti pozorovať, odvahe zdravo riskovať a predovšetkým o šťastí. Ako ináč si vysvetliť, že niekto vydraží drahú vec doslova za pár centov a naopak, iný niekoľko dolárovú vec mnohonásobne preplatí. Keby to tak nebolo, zrejme by wellbid a podobné portaly neexistovali. Ale o tom viac možno niekedy nabudúce.

Author: wellbid

Share This Post On

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.