Babo raď!

Keď to nejde, tak to nejde, spieva sa v jednej pesničke. A mne to po niekoľkých drobných výhrách  skutočne nešlo. Akoby sa voči mne spriahlo samotné nebo. Preto som sa rozhodol vybrať si oddychový čas. Prečo akurát pred sviatkami? Z jednoduchého a celkom praktického obdobia. Počet tých, čo chcú vydražiť za pár centov hodnotný darček pre svojich najbližších práve v tomto období prudko narastá a tým pochopiteľne aj ceny vydražených predmetov. Ak napríklad pred takými tromi – štyrmi mesiacmi bolo možné vydražiť trebárs televízor za jedno – dve eurá, dnes o tom môžem iba snívať. A to ešte nehovorím o nákladoch na nákup bidov. Isté výnimky potvrdzujú pravidlo, no v takom prípade ide skôr o náhodu, alebo lepšie povedané o šťastie.

Lenže nie každý je dieťaťom šťasteny. Ako pozorujem stránku za1cent, je ich skutočne iba zopár. Na moju smolu ja k nim nepatrím. Napriek tomu nestrácam nádej a neprestávam veriť, že raz sa aj na mňa to šťastie v podobe nejakej hodnotnejšej výhry predsa len usmeje. Lebo len ten kto nehrá, nevyhrá.

Ako hovorí ľudová múdrosť, topiaci sa aj slamky chytá. Pre mňa i pre každého, kto sa odhodlá vkročiť do sveta dražby na servise za1cent, je takou pomyselnou slamkou tento blog. Mnohí tu prezentujú svoje doterajšie skúsenosti z dražby a snažia sa pomôcť začiatočníkom cennými radami. Lenže nie je rada ako rada. To mi dáte iste za pravdu. Tých, ktoré môžu skutočne pomôcť, je poriedko. Priam ako šafranu. Nemyslím si, žeby to bolo preto, lebo sa o ne skúsenejší borci s ostatnými nechcú podeliť. Pes bude skôr zakopaný v tom, že neexistuje univerzálny návod na to, ako tú – ktorú dražbu vyhrať. Každá je totiž svojím spôsobom špecifická a jedinečná. Podľa môjho skromného názoru radiť by mali iba tí, ktorí už majú v dražení dostatočne bohaté skúsenosti a preukázateľné výsledky. Aby sa nestavalo to, na čo chcem upriamiť pozornosť v nasledujúcich riadkoch.  
Mňa osobne v poslednom čase výborne pobavila, no potom aj doslova vytočila „rada“ jedného z nováčikov, ktorý nám všetkým odporúča:“ Dobre vám radím, nevešajte hlavu a hrajte do konca. Nikdy neviete, čo sa môže stať.“ Ja by som si dovolil oponovať. V takom prípade je výsledok už vopred jasný. Ak nemáte k dispozícii pár tisíc bidov, na 99,9 percenta ste odsúdení do úlohy obetného baránka. Nemám v úmysle nikoho zatracovať a už tobôž nie moralizovať. Na to nemám právo. Vôbec si tiež nemyslím, žeby autor spomenutej rady chcel niekomu zámerne poškodiť. Tá zrejme vyplynula z jeho neskúsenosti a možno i z prehnanej eufórie po prvej náhodne vyhranej dražbe. Lenže po prvom úspechu zákonite prichádza vytriezvenie i rozčarovanie. Tá rada by potom zaiste vyzerala ináč. Žiaľ, už sa nedá vziať späť.
Dobrých rád býva ako šafranu. Preto s každou radou treba nakladať veľmi obozretne a po zrelej úvahe. Ak už niekomu nepomôže, nech mu aspoň neuškodí. Želám vám veľa šťastia v ďalšom dražení, priatelia.

Author: wellbid

Share This Post On

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.