Tu je každá rada drahá

Nemám dobrodružnú povahu, ani prehnané sklony k hazardu. Keď som sa však prvýkrát dostal na stránku za1cent, povedal som si, prečo to nevyskúšať. Nakoniec, v každom z nás drieme červík nespokojnosti. Je už len vecou naturelu, či mu pomyselnú uzdu popustíme alebo pritiahneme hneď v samom zárodku. No povedzte, kto by odolal skvelej ponuke získať naozaj hodnotné veci takrečeno za babku. Dovolím si tvrdiť, že len málokto, hoci výnimky potvrdzujú pravidlo. Pokušeniu som nakoniec neodolal ani ja.

Hneď na samom začiatku som sa priznal, že veľa dobrodružnosti sa vo mne neskrýva. Skôr, než sa do niečoho „namočím“, radšej si to v pokoji s čistou hlavou dôkladne premyslím. Pustiť sa bez rozmyslu do draženia môže skutočne len samovrah. A to ja v žiadnom prípade nie som. Jedno nepríjemne popálenie mi už hádam vydrží do konca života. Trvalo mi preto pár týždňov, kým som si oťukal terén. Strávil som nespočetné množstvo času sledovaním jednotlivých dražieb a počínaním ich aktérov. Na pracovnom stole sa mi nahromadila poriadna kopa zápiskov a poznámok. Až keď som sa cítil dostatočne vyzbrojený, rozhodol som sa pustiť do dražby v skalopevnom presvedčení, že úspech na seba nenechá dlho čakať. Áno, zopár raz sa mi podarilo trafiť rovno do čierneho a niečo vyhrať. Lenže ak položím na misku váh dal – dostal, príliš vyskakovať nemôžem. Ak sa ešte len chystáte pustiť do dražby, alebo máte za sebou iba prvé nesmelé kroky, možno čakáte, že tu ponúknem zaručený návod na úspech. No musím vás sklamať. Nie preto, žeby som sa so svojimi skúsenosťami nechcel s nikým podeliť. Ale radiť v tomto smere je rovnaká lotéria ako šanca na víťazstvo v samotnej dražbe. Prečo? Lebo podľa mňa internetová dražba nemá logiku. Na to prídete postupne aj sami a určite mi dáte za pravdu. Kým na klasickej dražbe máte svojich rivalov rovno pred nosom, čím môžete dosť vydedukovať z ich vystupovania, chovania  i emócií a podľa toho sa zariadiť, tu podobnú šancu strácate. Púšťate sa do zápasu s anonymom skrytým za počítač, o ktorom ľudovo povedané neviete ani mäkké „f“. Pripravená stratégia a taktika stráca akýkoľvek význam.
Spoľahnúť sa môžete akurát tak na dve veci. Buď vás postretne neskutočné šťastie, alebo si prichystáte  tučnejšiu peňaženku než vaši protivníci. Ideálne by bolo mať oboje naraz. Ale nato by som sa vôbec nespoliehal.  Zámerne som spomenul protivníkov, nie iba jedného. V týchto internetových dražbách býva pravidlom, že o jednu vec sa „pobijú“ často i dve desiatky záujemcov. Iste uznáte, že popasovať sa s takou presilou  nie je vôbec jednoduché.  No to zrejme nemusím zvlášť prízvukovať.  Tak veľa šťastia v ďalšom dražení, priatelia.

Author: wellbid

Share This Post On

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.